Każdy stan faktyczny jest inny, w związku z czym powyższy wpis nie może stanowić porady prawnej w Państwa indywidualnej sprawie. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać pomoc prawną w zakresie problematyki  opisanej powyżej zapraszamy do kontaktu z kancelarią za pomocą formularza znajdującego się pod tym linkiem. Zasady wykorzystania informacji zawartych w powyższym artykule dostępne są pod tym linkiem.

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i jaki jest jego cel?

W znowelizowanej w 2022 r. ustawie deweloperskiej wprowadzono nowy mechanizm ochrony środków pieniężnych wpłacanych przez nabywców nieruchomości na rynku pierwotnym. Środkiem tym jest tzw. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), który służy gromadzeniu funduszy na poczet zabezpieczenia potencjalnych roszczeń nabywców nieruchomości przeciwko deweloperom. DFG stanowi wyodrębniony rachunek bankowy utworzony dla celu gromadzenia składek uiszczanych przez deweloperów, które to środki zarządzane są przez tzw. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). UFG jest natomiast odrębnym od dewelopera bytem prawnym mogącym być podmiotem praw i obowiązków, w tym w szczególności podmiotem zobowiązanym do ewentualnej wypłaty na rzecz nabywców nieruchomości środków finansowych zgromadzonych w DFG.    

 

Podstawowym celem utworzenia DFG zarządzanego przez UFG jest zagwarantowanie nabywcom nieruchomości na rynku pierwotnym możliwe takiego samego poziomu ochrony niezależnie od tego jaki rodzaj rachunku powierniczego (informacje o rachunku powierniczym można znaleźć pod tym linkiem) został zastosowany dla obsługi przedsięwzięcia deweloperskiego.    

Środki pieniężne na DFG pochodzą w zasadniczej mierze ze składek odprowadzanych przez samych deweloperów. Składki te są wyliczane zgodnie z wzorem zawartym w ustawie deweloperskiej, który to wzór uzależnia wysokość składki od środków finansowych uiszczonych przez nabywców nieruchomości na podstawie umowy deweloperskiej. Zgodnie z zapisami ustawy, lokaty środków funduszu są dokonywane z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa, jakości i rentowności środków funduszu, przy jednoczesnym zachowaniu ich płynności.    

 

Środki z DFG są wypłacane na rzecz nabywców nieruchomości w przypadku realizacji przesłanek określonych w ustawie deweloperskiej. Zasadniczą przesłanką jest ogłoszenie upadłości przez dewelopera. Oznacza to, że zmniejszone zostało ryzyko utraty przez nabywców nieruchomości środków pieniężnych wpłaconych na rzecz deweloperów, w sytuacji fiaska przedsięwzięcia deweloperskiego.    

 

Wdrożenie przez ustawodawcę kolejnego mechanizmu ochrony nabywców nieruchomości na podstawie umów deweloperskich należy ocenić pozytywnie. Stanowi on bowiem dla nabywców dodatkowy gwarant bezpieczeństwa ich środków pieniężnych, które to środki niejednokrotnie pochodzą z zaciągniętych wieloletnich kredytów hipotecznych.  Mając zaś na względzie wysoką marżowość przedsięwzięć deweloperskich dodatkowe obciążenie nałożone na deweloperów w związku z wprowadzeniem w/w środka ochrony nie powinno istotnie wpłynąć na koniunkturę na rynku pierwotnym nieruchomości i w rezultacie na wzrost ich cen.         

pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

pomoc prawna | zadłużenie |

RMK Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Rudnicki

NIP: 8992970408

REGON: 526281032

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne