Każdy stan faktyczny jest inny, w związku z czym powyższy wpis nie może stanowić porady prawnej w Państwa indywidualnej sprawie. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać pomoc prawną w zakresie problematyki  opisanej powyżej zapraszamy do kontaktu z kancelarią za pomocą formularza znajdującego się pod tym linkiem. Zasady wykorzystania informacji zawartych w powyższym artykule dostępne są pod tym linkiem.

Gdy "windykacja" kieruje sprawę do sądu - jakie komplikacje mogą wystąpić gdy długu dochodzi tzw. wierzyciel wtórny?

Gdy wobec dłużnika podejmowane są działania windykacyjne wątpliwości może budzić fakt, że prowadzi je „firma X” w sytuacji, gdy dłużnik zaciągał pożyczkę w „firmie Y”. Okoliczność ta wynika z faktu, iż w wielu przypadkach podmiot który udziela pożyczki nie zajmuje się dochodzeniem jej zwrotu. W praktyce wygląda to w sposób następujący: Firma X udziela pożyczki. Oznacza to, że ma ona wierzytelność tj. prawo domagania się spełnienia na jej rzecz świadczenia w postaci zwrotu określonej sumy pieniężnej. Jednocześnie wierzytelność, zgodnie z polskim prawem, może być przelana na inny podmiot, który wstępuje w prawa wierzyciela:

 

Art.  509.  [Cesja] § 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

 

Cesja, czyli przelew wierzytelności, dotyczy istotnej części umów tzw. „chwilówek”. W chwili, gdy zadłużenie nie jest regulowane terminowo podmiot udzielający pożyczki „sprzedaje” je innemu, który zajmuje się windykowaniem tego zadłużenia.  Z tego właśnie powodu istnieje rozbieżność pomiędzy „firmą X”, która udziela pożyczki, a tą która faktycznie dochodzi jej zwrotu. Jeżeli czynność taka zostanie przeprowadzona prawidłowo z punktu widzenia prawa to faktycznie uprawnionym do dochodzenia spłaty zadłużenia będzie „firma Y”, a nie „firma X”, która udzielała pożyczki.

 

W praktyce jednak przedsiębiorstwa które dokonują rzeczonego przelewu wierzytelności niejednokrotnie popełniają błędy przy formalnościach związanych z tą czynnością, co może być istotnym czynnikiem w  procesie sądowym z windykatorem.

 

Wsród najcześciej popełnianych błędów w procesie przelewu wierzytelności można wskazać:

  • brak wykazania przez wierzyciela pierwotnego, że wierzyciel wtórny dokonał zapłaty za nabyte przez niego wierzytelności. Często w zawieranych umowach przelewu wierzytelności strony zastrzegają, że skutek prawny w postaci nabycia praw do przelewanej wierzytelności nastąpi dopiero po zapłacie określonej ceny. Wówczas, jeżeli windykator nie wykaże w prowadzonym przeciwko dłużnikowi procesie sądowym, że do rzeczonej zapłaty rzeczywiście doszło, można spotkać się z zarzutem, że umowa przelewu nie wywołała skutku prawnego i w rezultacie windykator nie ma prawa domagać się od dłużnika zapłaty;

 

  • brak wykazania przez wierzyciela wtórnego, że w sprzedanym „portfelu” wierzytelności znajduje się konkretne zadłużenie osoby wobec której prowadzone są działania windykacyjne. Zawierane umowy przelewu wierzytelności w dominującej ilości przypadków nie dotyczą jednego zadłużenia. Firmy udzielające pożyczek jednorazowo „przelewają” wierzytelności dotyczące setek spraw. Implikuje to konieczność wykazania, że taka „zbiorowa” umowa obejmuje też zadłużenie konkretnej osoby. Jeżeli w umowie przelewu wierzytelności nie zostanie wymieniona „konkretna sprawa”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie doszło do skutecznego przelewu, a windykator może mieć problemy ze skutecznym dochodzeniem zapłaty;

 

  • fakt, iż umowa przelewu wierzytelności nie jest zawarta w prawidłowej formie. Umowy cesji najczęściej mają formę pisemną. Oznacza to, że umowa na podstawie której windykator ma prawo domagać się od dłużnika zapłaty musi być między innymi prawidłowo podpisana. Jeżeli na rzeczonej umówię widnieją podpisy osób, które nie były uprawnione do reprezentacji podmiotów będących stronami umowy to istnieje możliwość podważenia skuteczności takiej umowy cesji.

 

Są to tylko przykładowe wadliwości, którymi może być obarczony przelew wierzytelności, co może skutkować trudnościami w skutecznym dochodzeniu zadłużenia przez windykatora na drodze sądowej. Windykator może nie być bowiem w stanie wykazać, że faktycznie jest uprawniony do dochodzenia od dłużnika spłaty zadłużenia. 

pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

pomoc prawna | zadłużenie |

RMK Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Rudnicki

NIP: 8992970408

REGON: 526281032

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne