Każdy stan faktyczny jest inny, w związku z czym powyższy wpis nie może stanowić porady prawnej w Państwa indywidualnej sprawie. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać pomoc prawną w zakresie problematyki  opisanej powyżej zapraszamy do kontaktu z kancelarią za pomocą formularza znajdującego się pod tym linkiem. Zasady wykorzystania informacji zawartych w powyższym artykule dostępne są pod tym linkiem.

Dane dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą – gdzie ich szukać?

  1. Rejestr REGON

 

Baza internetowa REGON zawiera co do zasady tożsame dane względem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Może ona jednak okazać się użyteczna w przypadku podmiotów, które nie podlegają wpisowi do CEIDG. Do takich zaliczyć można np. podmioty wykonujące działalność rolniczą lub działalność agroturystyczną prowadzoną przez rolników. W przypadku kontraktowania z tego rodzaju uczestnikami obrotu baza REGON umożliwia uzyskanie informacji o numerze NIP, adresie siedziby, datach związanych z działalnością podmiotu, czy też wybranych danych kontaktowych.

 

  1. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

 

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest systemem teleinformatycznym, który służy do gromadzenia i przetwarzania danych o podmiotach w związku z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Rejestr ten w zasadniczej mierze umożliwia zapoznanie się z danymi dotyczącymi spółek prawa handlowego. Dane ujawnione w rejestrze są co do zasady tożsame z ujawnionymi w KRS, z tą jednak różnicą, że wpisu w rejestrze CRBR muszą dokonać sami zainteresowani (np. spółka po zmianie składu wspólników), a wpis jest widoczny natychmiast po zgłoszeniu. Jeżeli więc podmiot dokona zgłoszenia zgodnie z przepisami ustawy to dane w nim zawarte mogą być bardziej aktualne niż te ujawnione w KRS, w którym na wpis zmian oczekuje się niejednokrotnie miesiącami.

 

  1. Wykaz podatników VAT

 

Ustawa nakłada na podmioty gospodarcze będące czynnymi podatnikami VAT obowiązek ujawnienia ich danych w wykazie prowadzonym dla tego celu w ramach systemu teleinformatycznego. W wykazie tym można uzyskać informację o numerze rachunku bankowego podmiotu oraz jego adresie. Szczególnie przydatną funkcjonalnością systemu jest możliwość przeglądania danych historycznych. Przykładowo, jeżeli osoba wpisana do CEIDG zmieni adres siedziby, to przez wprowadzenie odpowiednich kryteriów wyszukiwania możliwe jest sprawdzenie pod jakim adresem prowadzona była działalność w jej początkowej fazie. Jeżeli więc dana osoba fizyczna rozpoczynała działalność w ramach swojego adresu zamieszkania, a następnie przerejestrowała działalność na biuro, to przy pomocy wykazu podatników VAT istnieje prawdopodobieństwo ustalenia jej dodatkowego adresu np. celem przeprowadzenia działań windykacyjnych.

 

  1. Portal Rejestrów Sądowych

 

Portal Rejestrów Sądowych to system teleinformatyczny Ministerstwa Sprawiedliwości, który służy do udostępniania usług rejestrów sądowych dla obywateli. W jego zakresie uruchomiona jest usługa centralnej informacji KRS (znana powszechnie jako „wyszukiwarka KRS”) Krajowy Rejestr Sądowy oraz Krajowy Rejestr Zadłużonych.

 

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) umożliwia wysłanie do sądów rejestrowych e-formularzy KRS, rejestrację spółek oraz inne czynności w zakresie postępowania rejestrowego. KRS umożliwia również bezpłatne przeglądanie dokumentów finansowych, przeglądanie akt rejestrowych czy przeglądanie Monitora Sądowego i Gospodarczego. Są to niezwykle przydatne narzędzia, bowiem po zalogowaniu umożliwiają weryfikację, czy np. do sądu nie wpłynął wniosek o zmianę danych podmiotu, który to wniosek nie został jeszcze rozpoznany przez sąd rejestrowy. Dzięki tej funkcjonalności możliwa jest weryfikacja, czy np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z która planowane jest zawarcie umowy, nie trwa obecnie proces rejestracji zmian wywołujących skutek prawny mimo braku ich ujawnienia w informacji KRS. Taką zmianą, kluczową dla ważności planowanej umowy, będzie np. modyfikacja składu zarządu.

 

Krajowy Rejestr Zadłużonych jest natomiast publicznym portalem, w którym możliwe jest wyszukanie informacji o osobach i podmiotach wobec których są lub były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe, postępowania w sprawach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, czy też postępowania egzekucyjne. Jest to narzędzie, które umożliwia szybką weryfikację, czy np. podmiot z którym mają być nawiązane relacje gospodarcze nie jest objęty postępowaniami mogącymi istotnie wpływać na jego kondycję finansową lub byt prawny.

 

Niezależnie od formy prowadzenia działalności gospodarczej osoby fizyczne oraz osoby prawne podlegają rejestracji w państwowych systemach teleinformatycznych. Zawarte w tych systemach zbiory danych mają w określonym zakresie jawny charakter i są powszechnie dostępne. Mogą one służyć różnym celom, np. ustalenia osób uprawnionych do reprezentacji danego podmiotu lub ustalenia wiarygodności finansowej kontrahenta. Dla większości przedsiębiorców oczywistym jest używanie wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z jakich jednak innych, mniej powszechnie znanych narzędzi można skorzystać, aby pozyskać wiedzę o podmiotach prowadzących biznes?

pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

pomoc prawna | zadłużenie |

RMK Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Rudnicki

NIP: 8992970408

REGON: 526281032

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne