Każdy stan faktyczny jest inny, w związku z czym powyższy wpis nie może stanowić porady prawnej w Państwa indywidualnej sprawie. Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać pomoc prawną w zakresie problematyki  opisanej powyżej zapraszamy do kontaktu z kancelarią za pomocą formularza znajdującego się pod tym linkiem. Zasady wykorzystania informacji zawartych w powyższym artykule dostępne są pod tym linkiem.

Obowiązki przedsiębiorców związane z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to dostępny publicznie rejestr, w którym gromadzone są dane dotyczące tzw. beneficjentów rzeczywistych, czyli każdej osobie fizycznej sprawującej bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem gospodarczym wpisanym do KRS. Celem funkcjonowania rejestru jest przeciwdziałanie przestępczym procederom polegającym na praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

 

Najważniejszym z praktycznego punktu widzenia faktem jest gromadzenie przez CRBR danych wszystkich spółek prawa handlowego, które podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, tzn. spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo – akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostych spółek akcyjnych oraz spółek akcyjnych. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność w jakiejkolwiek powyższej formie prawnej – będzie adresatem obowiązków wynikających z regulacji CRBR, w tym również adresatem sankcji wynikających z braku zadośćuczynienia obowiązkom wynikającym z ustawy.

 

Zgodnie z przepisami ustawy beneficjentami rzeczywistymi będą w spółkach kapitałowych w szczególności:

- osoby posiadające 25% lub więcej ogólnej liczby udziałów lub akcji w spółce;

- osoby posiadające 25% lub więcej ogólnej liczby głosów w organie, który stanowi o spółce;

 

Poza powyższym ustawa szczegółowo normuje kogo należy rozumieć jako beneficjenta rzeczywistego w spółkach osobowych, fundacjach, stowarzyszeniach rejestrowych lub trustach.

 

Zgłoszenia do CRBR dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu. Przykładowo w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie to zarząd. Zgłoszenia danych w tym zakresie nie może dokonać pełnomocnik. Zgłoszenie do CRBR powinno nastąpić w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego lub w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany w zakresie podmiotu. Termin ten liczony będzie zależnie od deklaratoryjnego lub konstytutywnego charakteru zmiany. Przykładowo przy zbyciu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek powstanie w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy zbycia, bowiem wpis tego rodzaju zmiany do KRS ma charakter deklaratoryjny.

 

Zaniechanie obowiązkowi wpisania beneficjenta rzeczywistego w terminie lub podanie w CRBR danych niezgodnych ze stanem faktycznym może skutkować nałożeniem na podmiot wysokiej kary finansowej, nawet do 1 miliona złotych.

 

Mając na względzie fakt, iż obowiązek wynikający z regulacji CRBR dotyczy właściwie wszystkich podmiotów wykonujących działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego należy każdorazowo przeanalizować, czy jest w tym zakresie niezbędne działanie przedsiębiorcy, w szczególności mając na względzie grożące wysokie kary finansowe.

 

 

pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |pomoc prawna | zadłużenie |

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

pomoc prawna | zadłużenie |

RMK Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Rudnicki

NIP: 8992970408

REGON: 526281032

Polityka prywatności znajduje się pod tym linkiem

Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne
Pomoc prawna porady prawne